صفحه اخبار روز

بسمه تعالي

عضويت كرسي يونسكو در مديريت سوانح طبيعي پژوهشكده سوانح طبيعي در كميته ملي علوم زمين كميسيون ملي يونسكو

درجلسه مشترك كميسيون ملي يونسكو با كرسي يونسكو در مديريت سوانح طبيعي مورخ 7 مهرماه 1394 محورها و برنامه مشترك ملي و منطقه‌اي مورد بررسي و تآئيد دبيركل محترم كميسيون ملي يونسكو جناب آقاي دكتر نصيري قيداري قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل پژوهشكده سوانح طبيعي در اين جلسه اعضاي شوراي راهبردي كرسي مديريت سوانح طبيعي با همراه رئيس كرسي جناب آقاي مهندس جزايري حضور يافته و عناوين برنامه‌ها و محورهاي آموزشي و پژوهشي پيشنهادي خود را مطرح نمودند و گزارش مختصري از فعاليت‌هاي انجام گرفته را ارائه دادند.

دبيركل كميسيون ملي يونسكو ضمن ابراز خرسندي وتجليل از فعاليت هاي صورت گرفته خواستار تقويت روند رو به رشد فعاليت ها و عملكردهاي كرسي و پژوهشكده شدند. همچنين برنامه ها و محورهاي پيشنهادي پژوهشي و آموزشي با محوريت جامعه تاب آور و آموزش هاي عمومي و همگاني شهروندان و گروه هاي تخصصي در برابر ايمني سوانح و بلايا، پرتال ملي سوانح طبيعي در كشور را مورد تائيد قرار دادند و عملياتي شدن اين محورها را با نگاه و رويكرد اقتصاد مقاومتي كه لازمه پايداري، ايمني و امنيت يك جامعه است، مورد توجه قرار داده و و تآكيد نمودند.

 

 

طوفان دريايي قدرتمند اوديله
این طوفان روز شنبه به طور چرخشي به حاشيه اقيانوس آرام در جنوب غربي ساحل مكزيك رسيد. اگرچه به نظر مي رسيد وقوع اين پديده با رانش زمين همراه نباشد با اين حال براساس هشدار سازمان آب و هواي مكزيك حركت آرام طوفان ياد شده احتمالاً بارش هاي سنگيني را در مناطق ساحلي موجب خواهد شد.
      براساس گزارش هاي دريافتي در ساعت 15:16  روز شنبه به وقت گرينويچ طوفان اوديله كه از طوفان هاي نوع يك به حساب مي آيد، توام با وزش بادهاي پايدار با سرعت130كيلومتر و ظهور تندبادهايي با بيش از 160كيلومتر سرعت بوقوع پيوسته است. جانمايي طوفان مذكور در جنوب غربي مانزانيلو ( Manzanillo) در مكزيك بوده كه ( با سرعت 9 كيلومتر بر ساعت) در حال حركت به سمت شمال غرب مي باشد.
پيش بيني ها حاكي از تقويت طوفان مذكور بوده به طوريكه از روز يكشنبه يا دوشنبه قبل از شروع به پراكندگي، به طوفان دريايي نوع دو تبديل خواهد شد.
 
منبع خبر: 
سايت خبري: نيوز 24(ارائه دهنده اخبار مرتبط با مخاطرات زمين) http://www.news24.com/World/News/
 
ترجمه: بخش مطالعات كاربردي سوانح طبيعي
تاريخ انتشار خبر : 21/06/93 – تاريخ برگردان: 23/06/93

سيل هفته گذشته در پاكستان 110 كشته بر جاي گذاشت:

يك مقام دولتي در پاكستان اظهار داشت: در پي بارش سنگين هفته اخير و جاري شدن سيل در اين كشور 110 نفر كشته شدند. به گفته سخنگوي اداره ملي مديريت سوانح اين كشور، كشته هاي ناشي از اين سيلاب در استانهاي مختلف پاكستان شامل: 61 نفر در شرق پنجاب، 38 نفر در بخش كشمير و 11 نفر در استان بالتيستان گزارش شدند. اين مقام مسئول علت كشته شدن بيشتر اين افراد را ضعف موجود در سقف منازل و فروريختن آن ذكر نموده است. پاكستان مشابه كشور همسايه اش، هند همواره تحت تاثير بارانهاي موسمي و مخاطرات ناشي از آنها قرار گرفته است. از جمله اين موارد مي توان به كشته  1700 نفر ناشي از سيلاب سال 2010 در اين كشور اشاره نمود.
 منبع خبر: 
سايت خبري نيوز 24(ارائه دهنده اخبار مرتبط با مخاطرات زمين) http://www.news24.com/World/News/
ترجمه خبر توسط: بخش مطالعات و تحقيقات كاربردي سوانح طبيعي – پژوهشكده سوانح طبيعي
تاريخ انتشار خبر : 15/06/93 – تاريخ برگردان: 17/06/93
 
زمين لرزه اي با بزرگي 4.3 در مقياس بزرگي منطقه اي شيراز را لرزاند:
ساعت 04:21 بامداد روز گذشته ( 14/06/93 ) زمين لرزه اي در غرب شهرستان شيراز با بزرگي 3/4 در مقياس بزرگي منطقه اي رخ داد. پژوهشگاه بين المللي زلزله عمق 15 اين زمين لرزه را در 15 كيلومتري و موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران عمق آن را در 10 كيلومتري از سطح زمين گزارش دادند. اين درحالي است كه در 10 روز گذشته در شعاع 30 كيلومتري كانون سطحي اين زمين لرزه، زمين لرزه هاي متعددي در حوالي شهرستان شيراز و منطقه بالاده رخ داده بود كه قويترين آنها با بزرگي مشابه زمين لرزه مذكور(Ml=4.3) در تاريخ 05/06/93، حدود 10 روز قبل از رخداد اين زمين لرزه در منطقه بالاده و در فاصله اي حدود 10 تا 15 كيلومتري از اين زمين لرزه رخ داد. شايد بتوان به دليل فاصله كم و بزرگي نزديك اين دو زمين لرزه آنها را جزء‌زمين لرزه هاي دوتايي به حساب آورد. رخداد زمين لرزه هاي دو تايي(Double earthquake) در مناطق مختلف دنيا از جمله مباحث جالب و بحث برانگيز در علم زلزله شناسي به حساب مي آيند. از جمله زمبن لرزه هاي ديگر از اين دست مي توان به رخداد دو زمين لرزه با بزرگي 2/6 و 6 در مرداد ماه 1391 در منطقه اهر و ورزقان در استان آذربايجان شرقي اشاره نمود.
 
منبع خبر: پژوهشكده سوانح طبيعي
ارائه دهنده: علي ساكت- عضو هيات علمي پژوهشكده سوانح طبيعي
ساعت: 10:00 صبح روز شنبه - 15/06/1393
 
 هفته آرام لرزه اي براي زمين:
بر اساس داده هاي لرزه اي ارائه شده توسط شبكه جهاني زلزله شناسي، هيچ زمين لرزه اي با بزرگي 6 و بيشتر در هفته اخير در زمين به ثبت نرسيده است. اين در حالي است كه طبق آمار ارائه شده براي رخداد زمين لرزه ها در زمين، معمولا به طور ميانگين هفته اي 2 تا 3 زمين لرزه با بزرگي 9/6-0/6 قابل انتظار است. عدم رخداد زمين لرزه هاي بزرگ در يك دوره زماني دلايل متعددي داشته كه از جمله مهمترين آنها مي توان به خروج انرژي درون زمين به اشكال مختلف مانند آتشفشان و ... و همچنين تجمع انرژي براي رخداد زمين لرزه هاي بزرگتر در روزها و هفته هاي آينده اشاره نمود.
منبع خبر: پژوهشكده سوانح طبيعي
 ارائه دهنده: علي ساكت- عضو هيات علمي پژوهشكده سوانح طبيعي

 

طراحی سایت پافکو